UPOWSZECHNIANIE IDEI WOLONTARIATU ORAZ AKTYWIZACJA ŚRODOWISKA LOKALNEGO WOKÓŁ DZIAŁALNOŚCI WOLONTARYSTYCZNEJ NA TERENIE MIASTA RUDA ŚLĄSKA

Zadanie Publiczne:
„Upowszechnianie idei wolontariatu oraz aktywizacja środowiska lokalnego wokół działalności wolontarystycznej na terenie miasta Ruda Śląska”
Prowadzone w okresie od 04 maj 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku

Zadaniem projektu jest promocja idei wolontariatu wśród mieszkańców miasta Ruda Śląska poprzez realizację założeń programowych zadania. Oferent będzie współpracował m.in. z rudzkimi szkołami i wybranymi organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta. W ramach realizacji projektu założony zostanie ,,Klub Aktywnego Wolontariusza”. Członkowie klubu zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu wolontariatu, nauczą się współdziałać na rzecz potrzebujących i wspierać wzajemnie poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniami. Klubowicze spotykać się będą ze stałą częstotliwością, głównie w Szkole Podstawowej nr 4  planując wspólne działania wolontarystyczne skierowane do mieszkańców naszego miasta. Uczestnictwo w projekcie daje możliwość wszystkim „niezdecydowanym” odnaleźć swoją drogę i zaangażować się w działalność społeczną. Uczy ich właściwych wzorców, pokazuje jak twórczo spędzić swój wolny czas. Oni sami zaś po udziale w projekcie mogą wykorzystać swoją wiedzę i nabyte umiejętności przy organizowaniu czasu wolnego swoim rówieśnikom lub młodszym kolegom i koleżankom, co niewątpliwie będzie mieć wpływ na długotrwały efekt projektu. Realizacja założeń programu przygotuje uczestników pod względem merytorycznym i praktycznym do podejmowania inicjatyw wolontarystycznych, a także rozwinie ich zainteresowania. Do tej pory zrealizowaliśmy kilkadziesiąt zadań publicznych, w tym kilkanaście z zakresu wspierania idei wolontariatu. Projekt ten wpisuje się w  działalność naszego stowarzyszenia i umożliwia realizację statutowych założeń, czyli szeroko pojętą działalność dla lokalnej społeczności.

W ramach projektu zrealizowane zostaną prelekcje, podczas których młodzi mieszkańcy naszego miasta dowiedzą się co to jest wolontariat, kto może zostać wolontariuszem, gdzie w najbliższym otoczeniu mogą podjąć działalność wolontarystyczną oraz jakie cechy powinien posiadać kandydat na wolontariusza.

Obędą się również szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy i szkolenie dla koordynatorów pracy wolontariuszy.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w projekcie!

Koordynator projektu:

Anna Szymańska (502-301-726)
e-mail: szymanskaanna@interia.pl

Organizator szkoleń dla kandydatów na wolontariuszy, koordynatorów pracy wolontariuszy i prelekcji w szkołach na temat wolontariatu:

Oliwia Jurdziak (728- 921-242)

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

Prezentacja wolontariat