Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej w zakresie wykraczającym poza ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej

Zadanie publiczne z zakresu  –  Udzielanie Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego”

Programy wspierane przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska

w okresie od 20.02.2023 r. do 31.12.2023 r.

Projekt polega na kontynuacji zadania publicznego pn. „Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej” realizowanego od 2014 do 2021 roku w formie dyżurów pełnionych przez prawników. Kadra realizująca zadanie publiczne to w znakomitej części prawnicy oraz adwokaci/radcy prawni i specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Projekt zakłada kontynuację działań w zakresie poradnictwa obywatelskiego w tym pomocy prawnej.

W ten sposób zrealizowany zostanie kluczowy cel przedsięwzięcia, czyli prowadzenie poradnictwa obywatelskiego oraz pomocy prawnej dla mieszkańców Rudy Śląskiej w siedzibie naszego stowarzyszenia polegającym na: udzielanie bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej (nieobjętych Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej) oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postepowaniu sądowoadministracyjnym.

Głównym celem oferenta będzie stworzenie możliwości udzielania porad obywatelskich oraz porad i informacji prawnych osobom zgłaszającym się do Punktu, a niekwalifikujących się do Punktu Nieodpłatnych Porad Obywatelskich oraz Prawnych ze względu na ograniczenie określone ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 roku (czyli osoby potrzebujące pomocy na etapie składania wniosku do sądu  w trakcie trwania procesu sądowego, napisania sprzeciwu do nakazu zapłaty, odpowiedzi na pozew, odpowiedzi na wniosek, sformułowania wniosków dowodowych, sformułowania zarzutów do opinii biegłego, w zakresie udzielenia wskazówek co do toczącego się postępowania sądowego, itd.). Tego rodzaju pomocy doradca obywatelski/prawnik w Punkcie Porad Obywatelskich/Prawnych nie może udzielić zgodnie z obowiązującą ustawą. Oferent proponuje wypełnić tą lukę i zaspokoić potrzeby mieszkańców naszego miasta w dostępie do tego właśnie rodzaju usługi. Oferta jest odpowiedzią na potrzeby obywateli naszego miasta. Oferent przewiduje przerwy w świadczeniu usług w okresie urlopowym o czym klienci będą zawiadomieni poprzez stronę internetową lub informację pisemną na tablicy ogłoszeń przed wejściem do Punktu Porad.

Ponadto to oferent przewiduje kontynuację pomysłu zastępstw procesowych, tak aby zapewnić wsparcie klientom w trakcie trwającego już postępowania  np. sądowego, dzięki czemu w związku z ważnym interesem społecznym nasza organizacja będzie miała również wgląd w toczące się postepowanie w sprawach rodzinnych, karnych i cywilnych naszych mieszkańców o alimenty, molestowania seksualnego (nieletnich), ochronę praw konsumentów, czy z tytułu naruszenia równości lub dyskryminacji.

Zapisy na poradę pod nr telefonu 533 018 861, 668 563 553