OCHRONA PRAW DZIECKA JAKO ELEMENT DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH ZAPOBIEGAJĄCYCH PATOLOGIOM SPOŁECZNYM 2014

pn. „Ochrona praw dziecka jako element działań profilaktycznych zapobiegających patologiom społecznym”

od 05.05.2014r. do 22.12.2014r.

PUNKT WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO
DYŻURY: WTOREK – godz. 16:00 do 18:00
informacje pod nr telef. 502 045 755

MEDIATOR RODZINNY
DYŻURY: WTOREK – godz. 18:00 do 20:00
informacje pod nr telef. 668 563 553

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW MAJĄCYCH PROBLEMY Z DZIEĆMI
DYŻURY: CZWARTEK – godz. 16:30 do 18:00
w siedzibie Stowarzyszenia
kontakt pod nr telef. 508 717 779

Prezentacja

Broszura

Szkolenia OPD

Opis projektu

Projekt składa się z wielu działań, a działania te mają na celu zapewnienie dzieciom pełnego i harmonijnego rozwoju. Zadanie kluczowe opiera się na podnoszeniu świadomości i aktywizacją społeczeństwa związaną z ochroną i przestrzeganiem praw dziecka. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Szeroko pojęta edukacja oraz działania wychowawcze i wspierające realizowane w ramach projektu dotyczą zarówno dzieci i młodzieży, ich rodzin, jak i osób na co dzień z nimi pracujących.

Program edukacyjny dla dzieci i młodzieży jest jednym z elementów projektu i polega na dotarciu do młodych ludzi tj. uczniów klasy szkół podstawowych i gimnazjów, którzy dopiero wstępują w wiek związany z szeroko pojęta świadomością prawną. Przekroczenie danego progu wiekowego umożliwia podjęcie działań w swoim imieniu. Program przewiduje realizację 5 prelekcji na temat obowiązujących praw dziecka, do przeprowadzenia których posłuży prezentacja, broszurka o ochronie praw dziecka, opracowane i wydrukowane na potrzeby projektu. Prelekcje realizowane będą przez odpowiednio do tego przygotowane kadry wykładowcze.

Ponadto zgodnie z założeniami projektu zostanie uruchomiona Szkoła dla Rodziców w ramach, której będą zrealizowane warsztaty (wyjazdowe) dla rodziców, którzy borykają się z problemami związanymi w wychowaniem własnych dzieci. Brak wiedzy i umiejętności postępowania w kryzysowych sytuacjach rodzinnych często skutkuje łamaniem praw wobec dziecka, co narusza jego godność, a czasem jego nietykalność osobistą. Warsztaty przeprowadzane będą przez trenerów – specjalistów z dużym doświadczeniem praktycznym, w oparciu o konspekty warsztatów, materiały warsztatowe, opracowane i powielone na potrzeby projektu.

W ramach programu Szkoły dla Rodziców zostanie utworzona grupa wsparciowo-edukcyjna dla rodziców mających problemy wychowawcze z dziećmi.

W projekcie przewidziano również realizację 2 szkoleń prawno – psychologicznych i 1 szkolenia z mediacji dla osób na co dzień pracujących z rodzinami (pedagogów, nauczycieli, kuratorów, pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej, itd.), co przyczyni się do umiejętnego podejmowania działań w interesie społecznym w wypadku naruszenia praw lub dobra dziecka.

W ten sposób realizowany będzie główny cel przedsięwzięcia, tj. wzmocnienie wśród tej grupy świadomości o prawach dziecka wynikających z regulacji prawnych. W szczególności chodzi tu o poznanie aktów prawnych i rozróżnienie instytucji, które chronią Praw Dziecka ale także wzmacnianie i kształtowanie postaw rodzicielskich w aspekcie wspierania procesu wychowawczego co wpłynie na harmonijny rozwój dziecka.

Ponadto w od 1 kwietnia 2014 r w Stowarzyszeniu zacznie funkcjonować Ośrodek Porad Obywatelskich i Mediacji przy którym będą działać: Punkt ds. Ochrony Praw Dziecka oraz Punkt Mediacji tak więc prowadzone będą działania uzupełniające w postaci poradnictwa prawnego i obywatelskiego, a także mediacje rodzinne i dla nieletnich.

Jednak Punkt Mediacji wymaga dodatkowego wsparcia kadrowego, które realizowane było by w ramach wyżej opisywanego projektu i wyłącznie na jego potrzeby.

W związku z czym oferent zakłada zatrudnienie dodatkowo, mediatorów szczególnie biegłych w sprawach konfliktów wśród nieletnich oraz w sprawach konfliktów około rozwodowych, w których dzieci znajdują się w szczególnie trudnej dla siebie sytuacji emocjonalnej i wsparcie rodziny w rozwiązaniu konfliktu może przynieść nieocenione dla niej korzyści. Proces sądowy (czyli orzeczenie rozwodu) nie rozwiązuje bowiem sprawy i nie przesądza o zakończeniu konfliktu.

Dodatkowo w ramach projektu zostanie uruchomiony Punkt Wsparcia Psychologicznego gdzie konsultant-specjalista będzie udzielał indywidualnej pomocy psychologicznej (konsultacje) lub organizował (sesje terapeutyczne) w zależności od potrzeb osób zainteresowanych zarówno dzieci jak i rodziców bezpośrednio kierowanych z Ośrodka Porad Obywatelskich i Mediacji. Ośrodek bowiem, będzie ściśle współdziałał w określonych ramach przy wspieraniu realizacji opisywanego zadania publicznego.

Całość uzupełniona będzie skierowaną do wszystkich kampanią informacyjną dotyczącą znaczenia zagadnienia świadomości swoich praw wśród dzieci i młodzieży. Na stronie internetowej organizacji zostanie umieszczona elektroniczna wersja broszurki o prawach dziecka. Zorganizowany zostanie festyn rodzinny, konkurs plastyczny oraz wystawa prac plastycznych.